Kofein

Jaké jsou zdroje kofeinu ve stravě?

Kofein se vyskytuje přibližně v 60 druzích rostlin, včetně kakaa, maté, guarany, čaje a kávy. Z toho vyplývá, že se přirozeně vyskytující ve výrobcích, jako je káva, čaj či čokoláda. Jiné zdroje kofeinu představují yerba mate a guarana. Ty jsou také používány jako doplňky v některých potravinách, nealkoholických nápojích a lécích.

 

Kolik kofeinu se nachází v oblíbených potravinách a nápojích?

Typicky šálek černé kávy obsahuje 85 mg kofeinu; Nicméně přesné množství se bude lišit v závislosti na způsobu přípravy, velikosti šálku a typu kávy. Klasické espresso o objemu 35ml, obsahuje menší množství kofeinu přibližně 30-50mg, než velký šálek filtrované kávy. Šálek černého čaje obsahuje 20-45mg kofeinu, plechovka „colového“ nápoje přibližně 30-48 mg a 30 g porce tmavé čokolády asi 20-120mg.

 

Jaký hlavní účinek má kofein v těle?

Kofein funguje na tělo jak stimulant. Evropský úřad pro bezpečnost potravin dospěl k závěru, že 75 mg kofeinu, zvyšuje jak selektivní pozornost (se zaměřením na okamžitý podnět), tak trvalou pozornost (udržuje soustředěnou pozornosti po delší dobu). Vyšší příjem kofeinu, tedy více šálků denně, nemusí nutně vést k dalšímu zvýšení bdělosti, ostražitosti a duševní výkonnosti.

 

Má kofein vliv na fyzický výkon?

Evropský úřad pro bezpečnost potravin také rozpoznal vztah příčiny a následku pro příjem kofeinu a zvýšení výkonu při vytrvalosti a také potlačení vnímané bolesti při zátěži. Účinky kofeinu na krátkodobé intenzivní zatížení stále zůstává neprůkazné.

 

Jakou roli hraje kofein při neurodegenerativních onemocněních?

Epidemiologické studie naznačují, že pravidelná a mírná konzumace kávy (kofeinu), může zpomalit fyziologický, věkem daný pokles, a to zejména u žen, které přesahují 80 let života.

Kromě toho, výzkum naznačuje, že existuje souvislost mezi celoživotní konzumací kávy a poklesem rizika vzniku Alzheimerovy choroby.  Obdobné studie také ukazují, že kofein snižuje a oddaluje vývoj Parkinsonovy choroby. Tyto poznatky jsou dnes již zcela jasně podloženy a věnovat se jim budeme v samotném oddíle.

V souvislosti s Alzheimerovou chorobou studie ukazují, že kofein pravděpodobně hraje klíčovou roli, je však zapotřebí dalších výzkumů pro pochopení celého mechanismu. U Parkinsonovy choroby kofein funguje tak, že blokuje dva adenosinové receptory v mozku, A2A a A1, které mohou zlepšit lokomoci. Nicméně, byly rovněž identifikovány účinky dalších složek kávy v mozku.

 

Je kofein příčinou špatného spánku?

U některých jedinců může mít kofein na spánek vliv, což způsobuje prodlouženou spánkovou latenci, kratší hluboký čas spánku a častější probuzení. Účinky kofeinu na spánek jsou menší u pravidelných konzumentů kávy, ve srovnání s těmi příležitostnými.

Abstinence kofeinu může spánek zlepšit, snižuje čas potřebný k usnutí a u někoho může i zlepšit kvalitu spánku. Citlivost na přítomnost kofeinu v těle je ale rozdílná a na každého nemusí působit stejně.  

 

Může nás stimulační účinek kofeinu pomoci udržet vzhůru?

Ano, bylo prokázáno, že stimulační účinky kofeinu jsou prospěšné v situacích, které vyžadují zvýšenou bdělost a ostražitost, a to zejména v náročných podmínkách, jako například v průběhu nočních směn, při jízdě autem na delší vzdálenost, nebo také mohou pomoci s jet-lag.

 

Existují předpoklady k závislosti na kofeinu?

Doposud se nic takového neprokázalo. Ani Americká psychologická asociace neshledává kofein jako návykovou látku.

 

Co se stane, když je konzumace kofeinu zastavena?

Jen málo výsledků výzkumů naznačuje, že pouze nepatrná část konzumentů kofeinu trpí abstinenčními příznaky (bolesti hlavy, snížená bdělost, a ospalost) při náhlém zastavení konzumace kofeinu. V těchto případech, se příznaky začnou projevovat asi 12-24 hodin po vysazení a dosahuje vrcholu po 20 až 48 hodinách. Důležité je, že tyto symptomy mohou být eliminovány, je-li příjem kofeinu postupně snižován.

 

Může zvýšit příjem kofeinu krevní tlak?

Kofein má mírný, přechodný hypertenzní efekt. Avšak výsledky šetření naznačují, že pravidelná konzumace kávy, která obsahuje kofein, nezvyšuje riziko hypertenze.

 

Je příjem kofeinu spojený s rizikovými faktory kardiovaskulárních nemocí?

Kofein není spojen s dalšími rizikovými faktory, jako jsou zvýšené hladiny cholesterolu a zvýšení hladiny homocysteinu.

 

Může spotřeba kofeinu způsobit dehydrataci?

Kofein, jako sloučenina, je mírné diuretikum, které zvyšuje frekvenci močení, ale ne množství vyloučené tekutiny. Nedávné studie došly k závěru, že mírná spotřeba kávy (kofeinu) nevede k dehydrataci. Vždy by ale měla být zachována odpovídající rovnováha příjmu tekutin pro dobré fungování organismu.

 

Jaká jsou doporučení pro příjem kofeinu u běžné populace?

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) říká, že denní příjem kofeinu do 400 mg a jednotlivé dávky až do 200 mg, by neměl u nikoho vyvolat žádné nežádoucí reakce a tedy ani obavy.

 

Co se stane při vyšším příjmu kofeinu?

Většina lidí konzumují přiměřené množství a úroveň kofeinu, které je pro ně pohodlné, nicméně vyšší míra kofeinu v těle, může vést k hyperaktivitě (roztěkanosti) nebo narušení spánku. Tyto účinky jsou ale obvykle krátkého trvání. Každý jedinec ovšem vykazuje odlišnou sensibilitu na kofein v těle, proto se vždy doporučuje uvážlivá konzumace a pozorovat příznaky chování našeho těla.

 

Mají těhotné ženy omezit kávu a přijímaný kofein?

Existují specifická doporučení pro těhotné ženy, které s průměrným metabolismem vstřebávají kofein pomalejším tempem. Proto by jejich spotřeba neměla přesáhnut 200 mg kofeinu denně ze všech zdrojů. U kojících by příjem 200 mg kofeinu denně neměl nevyvolat žádné obavy.  Vždy je ale důležitá citlivost na kofein v těle každého jedince.

1 Tags: , ,